Praca nad kondycją – od czego zacząć?

Zdarzają Ci się sytuacje, że musisz szybko przebiec jakiś odcinek drogi, na przykład śpiesząc się na autobus, a potem masz niemałą zadyszkę i brakuje Ci tlenu? Jeśli tak, to zdecydowanie jest to znak, że powinieneś zacząć pracować nad kondycją, wytrzymałością i wydolnością organizmu. Nie tylko po to, aby zdążyć na przystanek, ale przede wszystkim dla własnego zdrowia.

Czym jest kondycja?

Zacznijmy od wytłumaczenia, czym tak naprawdę jest kondycja i od czego zależy. Mówimy, że dana osoba ma dobrą kondycję wtedy, kiedy po wzmożonym wysiłku, na przykład biegu na przystanek, nie ma dużej zadyszki, potrafi szybko unormować przyspieszone tętno czy oddech, a sama aktywność nie wywołała większego problemu. Kondycja jest więc wyrazem wytrzymałości fizycznej, którą możemy w szybki sposób poprawić odpowiednim treningiem. Najlepszy w tym wszystkim jest czas, jaki potrzebujemy do zauważenia pierwszych zmian. Otóż w przeciwieństwie do zrzucenia kilogramów, czy budowy tkanki mięśniowej, na kondycję nie musimy długo czekać. Często już na drugim treningu można zauważyć motywującą różnicę. 

Pierwsze kroki w pracy nad kondycją

Wszystko zależy od tego, na jakim stopniu zaawansowania jesteś obecnie. Jeśli prowadzisz typowo siedzący tryb życia, zacznij od drobnych zmian. Jeżdżąc do pracy autobusem, wysiądź 2 przystanki wcześniej, na zakupy – zamiast autem – wybierz się na pieszo. Wchodząc do bloku postaw na schody, nie windę, a jeśli masz więcej wolnego czasu zorganizuj sobie dłuższy, energiczny marsz lub nawet jogging. Dla początkujących te drobne zmiany wniosą wiele do wytrzymałości i wraz z jej wzrostem i poprawą kondycji należy zwiększać intensywność treningu. Pamiętaj, że postawione cele osiągniesz szybciej, jeśli zdecydujesz się przerzucić na zdrowe odżywianie.

Dalsze kroki ku lepszej kondycji

Po kilku tygodniach od wprowadzonych zmian, Twój organizm przyzwyczai się do nowego trybu życia, a serce przestanie tak szybko bić przy większej aktywności. Jednak to nie koniec pracy nad kondycją, a znak, że nadeszła pora, aby wejść na wyższy poziom. Zacznij uprawiać sport systematycznie i pokonuj kolejne bariery wydłużając trening lub zwiększając jego intensywność. Jeśli nie przepadasz za szybkimi marszami i bieganiem, postaw na jazdę na rowerze, łącząc przyjemne z pożytecznym, na przykład przez dojeżdżanie rowerem do pracy lub na zakupy, a w niepogodę wybierz się na basen sportowy.

Systematyczność jest kluczowa

Aby cieszyć się dobrą kondycją na lata, musisz zmienić tryb życia i zacząć regularnie ćwiczyć. Nie ma innej drogi do tego, by poprawić i utrzymać na odpowiednim poziomie swoją wydolność i wytrzymałość. Jednak nie traktuj tego jak karę. Poeksperymentuj i znajdź aktywność, która sprawia Ci radość. Nie zmuszaj się do pływania, jeśli nigdy nie lubiłaś basenu, czy do biegania, jeśli masz problemy ze stawami. Obserwuj swój organizm i reaguj na wszystkie negatywne sygnały. Doprowadzaj do zmęczenia i pokonuj kolejne bariery. Nie czekaj dłużej, załóż wygodne buty Nike i zacznij budować kondycję już dziś!

Redakcja sponsorsportu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *