Strona główna
Sport
Tutaj jesteś
Sport ekstraklasa

Piast Gliwice walczy o utrzymanie w Ekstraklasie

Data publikacji 22 kwietnia 2024

Trwający sezon dla Piasta Gliwice okazał się znacznie trudniejszy niż przypuszczano. Zespół pod wodzą Aleksandara Vukovicia po bardzo słabej postawie w rundzie wiosennej zaliczył pikowanie w tabeli ligowej i stoi nad przepaścią do rozgrywek pierwszej ligi. Czy Piast utrzyma się w Ekstraklasie?

Czy Piast Gliwice utrzyma się?

Runda jesinna w wykonaniu Piasta Gliwice okazała się całkiem udana, mimo iż obfita była w remisy. Do przerwy zimowej, Piast miał na koncie aż 12 remisów w 19 rozegranych kolejkach! Wynik ten jest ewenementem nie tylko w Polsce, ale również na skali europejskiej. Trzeba też zaznaczyć, że Piast tym regularnie punktował i jesienią przegrał tylko dwa spotkania. Całość złożyła się na wysokie, 7. miejsce w tabeli. Wówczas zapowiadano zmiany koncepcji gry i Gliwice miały nawet walczyć o miejsce w europejskich pucharach.

Zimą jednak wszystko się posypało i zamiast regularnych wygranych, „Piastunki” częściej przegrywały swoje spotkania. Po 28. kolejce Ekstraklasy Piast zajmuje dopiero 13. miejsce w tabeli. Sytuacja okazała się na tyle kryzysowa, że na początku kwietnia w mediach pojawiły się pogłoski o zwolnieniu Vukovicia na kilka kolejek przed końcem sezonu. Piast Gliwice pokonał jednak Zagłębie Lubin, złapał oddech i oddalił się od strefy spadkowej.

Wygląda na to, że na kilka meczów przed zakończeniem rozgrywek w polskiej lidze, Piast Gliwice jednak utrzyma się w rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy. Spadku do pierwszej ligi niemal pewne są drużyny ŁKS Łódź oraz Ruchu Chorzów, zatem pozostaje jedno miejsce skutkujące degradacją do niższej ligi. Piast co prawda ma raptem pięć punktów przewagi nad 16. lokatą, to jednak prezentuje nieco lepszą dyspozycję od Korony Kielce czy Warty Poznań, które także są poważnie uwikłane w walkę o utrzymanie.

Bukmacherzy wysoko oceniają szansę gliwiczan w walce o pozostanie w Ekstraklasowych szrankach. Kurs na to, że Piast Gliwice jednak spadnie z rozgrywek wynosi 25.00 (stan na 17.04.2024). Taki sam kurs można też znaleźć przy Cracovii. Niższe kursy są po stronie Puszczy Niepołomice (2.00), Korony Kielce (2.50) oraz Warty Poznań (10.00).

Piast Gliwice w kłopotach

Dobiegający do finiszu sezon nie był udany dla Piasta i znacząco mijał się z oczekiwaniami względem tej kampanii. Kondycja finansowa klubu nie jest optymalna, co rzutowało przede wszystkim na słabe transfery. Brakowało w niej głębi wyboru oraz zawodników, którzy w trudnych momentach mogli wziąć na swoje barki pełną odpowiedzialność za przebieg meczu. Wydaje się mało prawdopodobne, aby Aleksandar Vuković pełnił role trenera w kolejnym sezonie. Jak wcześniej wspomnieliśmy, już przed ligowym meczem z Zagłębiem Lubin szkoleniowiec zasiadał na bardzo gorącym krześle, jednak zwycięstwo z Miedziowymi nieznacznie poprawiło jego notowania i uchroniło przed zwolnieniem.

Trudno jednak oczekiwać jakościowych zmian w kadrze, mając na uwadze to, w jak fatalnej sytuacji finansowej jest spółka Piast Gliwice S.A. Dziura budżetowa za 2023 rok wyniosła aż 13,6 miliona złotych, co bardzo mocno utrudni pracę pionu sportowego w tworzeniu kadry na kolejny sezon. Pozostanie w rozgrywkach Ekstraklasy jest więc kluczowe nie tylko ze względu na aspekt sportowy, ale również na przychody wynikające z praw telewizyjnych oraz sponsoringu. Jeżeli Piastowi nie uda się utrzymać w najwyższej klasie rozgrywkowej i spadnie do pierwszej ligi, straty będą jeszcze większe i sytuacja klubu ulegnie znacznemu pogorszeniu.

W klubie ma nadejść wiatr zmian. Pierwszą z nich jest roszada na stanowisku prezesa Piasta Gliwice. Grzegorz Bednarski złożył rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu Piasta Gliwice. Rada Nadzorcza powierzyła pełnienie obowiązków Prezesa Grzegorzowi Jaworskiemu, przewodniczącemu Rady. W kuluarach usłyszeć, że to dopiero początek przemian. Celem jest naprawa struktury organizacyjnej klubu, aby w następnym sezonie Piast Gliwice nie musiał walczyć o utrzymanie. O ile rzecz jasna uda mu się pozostać w Ekstraklasie na kolejny sezon.


Bukmacherzy dostępni na stronie gotowinasport.sts.pl to legalni bukmacherzy działający w Polsce w oparciu o zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich na terenie RP. Gra u nielegalnych bukmacherów to przestępstwo.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Artykuł sponsorowany

Redakcja sponsorsportu.pl

Nasi redaktorzy na sponsorsportu.pl to zespół pasjonatów zdrowego trybu życia i sportu, którzy mają głęboką wiedzę na temat zdrowia, żywienia oraz różnych dyscyplin sportowych. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w dziedzinie treningu, dietetyki lub medycyny sportowej, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?