Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie

Rośliny stosowane przy przeziębieniu

Data publikacji 18 listopada 2019


Natura ma rozwiązania na wiele niegroźnych dolegliwości, które nie wymagają kontaktu z lekarzem. Znajomość ziół może pomóc nam uporać się z przeziębieniem, bólem gardła, chrypką lub z dokuczliwą migreną. Dzięki wyciągom roślinnym możemy poprawić komfort snu, uspokoić się po stresującym dniu lub poprawić wygląd i kondycje naszej skóry i włosów.

Przeziębienie – co stosować?

W przypadku przeziębienia najlepsze zioła to takie, które zawierają dużo związków bakteriobójczych. Do najpopularniejszych roślin, które nasi przodkowie stosowali w przypadku przeziębienia jest jeżówka. Roślina doskonale sprawdza się w walce z infekcjami bakteryjnymi oraz wirusowymi. Można stosować ją w postaci tabletek, wyciągów lub herbat. Podobne działanie ma kora z wierzby, zawiera ona salicylany, czyli substancje podobne do tych znajdujących się w aspirynie. Osobą z gorączką często podaje się herbatki z lipy oraz z rumianku. Lipa w towarzystwie owoców głogu oraz czarnego bzu ma działanie napotne i przeciwzapalne. Stosując herbaty z dodatkiem lipy trzeba pamiętać o nawodnieniu, jest to niezwykle ważne zwłaszcza w okresie letnim. Szałwia oraz malwa to typowe i najważniejsze zioła na ból gardła. Szałwia wykazuje działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze. Dodatkowo malwa łagodzi ból ze względu na obecność związków śluzowych. Związki te działają zbawienie również w przypadku suchego kaszlu. Powlekają gardło i przynoszą ulgę choremu. Malwę możemy zakupić w sklepie zielarskim i z jej kwiatów przyrządzać napary.

Herbata i olejki eteryczne

Do herbaty dobrze jest dodać owoce maliny. Sok z nich zawiera duże ilości witaminy C, witaminę tę znajdziemy także w owocach aronii oraz czarnej porzeczki. Na bolące gardło możemy zastosować tymianek oraz podbiał. Te dwa zioła często stosowane są razem. Tymianek działa przeciwzapalnie a podbiał raczej ściągająco i łagodząco. Na katar pomagają olejki eteryczne, które zawarte są w niektórych, popularnych ziołach. Oddychanie ułatwia inhalacja z mięty oraz z melisy. Tak samo działa olejek goździkowy, anyżowy lub sosnowy. Inhalacja powinna trwać parę minut, zbyt długie wdychanie oparów może powodować bóle głowy oraz rozdrażnienie. Ziół nie powinno się stosować przez zbyt długi okres czasu, najlepiej robić sobie przerwy od nich. Czasami warto udać się do specjalisty – zielarza, który doskonale zna zioła, ich substancje czynne i interakcje między roślinami oraz lekami. Zioła stosowane ostrożnie mogą być doskonałym sojusznikiem przy wzmacnianiu odporności oraz w radzeniu sobie z niegroźnymi infekcjami. Jeśli zioła nie pomagają nam w danym schorzeniu należy udać się do lekarza.

Redakcja sponsorsportu.pl

Nasi redaktorzy na sponsorsportu.pl to zespół pasjonatów zdrowego trybu życia i sportu, którzy mają głęboką wiedzę na temat zdrowia, żywienia oraz różnych dyscyplin sportowych. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w dziedzinie treningu, dietetyki lub medycyny sportowej, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?