Strona główna
Sport
Tutaj jesteś
Sport

Suplementacja dla osób biegających

Data publikacji 17 października 2019


Bieganie to sport, który daje znakomite efekty w krótkim czasie. Intensywne bieganie powoduje utratę nadmiaru wody z organizmu, spala tkankę tłuszczową, buduje mięśnie, wzmacnia kręgosłup oraz wprawia biegacza w doskonały nastrój.

Sport dla każdego

To tani sport, który może uprawiać każdy. Biegają dzieci oraz dorośli. Jedyne czego potrzebujemy to para wygodnych butów oraz luźne ubranie. Biegać możemy po chodniku, po boisku sportowym, po lesie, parku… wszędzie! Na początku należy poznać możliwości swojego organizmu. Pierwsze bieganie powinno być delikatne, marsz połączony z przebieżką. Wraz z kolejnym treningiem możemy zwiększać ilość kilometrów oraz intensywność biegu. Osoby, które intensywnie biegają powinny pomyśleć o właściwej diecie. Bieganie to spory wysiłek dla organizmu, jeśli więc nie dostarczamy odpowiednich ilości białka, tłuszczy oraz węglowodanów możemy nabawić się kontuzji, odczuwać zmęczenie a nawet wyczerpanie ze strony układu nerwowego. Witaminy dla biegaczy zawierają często substancje, które zwiększają wydolność organizmu oraz wspomagają regenerację mięśni po intensywnych ćwiczeniach. Osoby, którym zależy na szybszym spaleniu tkanki tłuszczowej często sięgają po naturalne spalacze.

Jak powinna wyglądać dieta?

Zbilansowana dieta powinna dostarczać wszystkie niezbędne makroskładniki, ale gorzej ułożyć jadłospis, który uwzględni mikroelementy. W okresie treningów ważna jest podaż magnezu oraz wapnia. Magnez ma duże znaczenie w przypadku regeneracji mięśni oraz wpływa na właściwą budowę układu kostnego oraz nerwowego. Dobrze jest zapewnić optymalną ilość antyoksydantów, które pomogą pozbyć się wolnych rodników. Znaczenie ma tutaj witamina C. Duże zawartości witaminy C znajdziemy w owocach kiwi, porzeczkach oraz w jagodach. Te rośliny dodatkowo zawierają karoten, który pomaga w niwelowaniu uszkodzeń tkanek, które zdarzają się przy intensywnych treningach. Niektóre osoby pragną budować masę mięśniową, pomagają w tym suplementy białkowe zawierające aminokwasy rozgałęzione BCAA. Aminokwasy te przyczyniają się do gubienia zbędnych kilogramów. Wśród suplementów dla osób intensywnie trenujących znajduje się również glukozamina. To aminokwas, który wzmacnia układ kostny, powoduje regeneracje chrząstek oraz stawów, dzięki temu biegacz jest w mniejszym stopniu narażony na kontuzję. Podobne działanie wykazuje kolagen, znajdziemy go w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dużo zawiera go żelatyna oraz mięso. Osoby, które biegają amatorsko i nie zależy im na budowaniu masy mięśniowej mogą pomyśleć jedynie nad kompleksem witamin.

Redakcja sponsorsportu.pl

Nasi redaktorzy na sponsorsportu.pl to zespół pasjonatów zdrowego trybu życia i sportu, którzy mają głęboką wiedzę na temat zdrowia, żywienia oraz różnych dyscyplin sportowych. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w dziedzinie treningu, dietetyki lub medycyny sportowej, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?