Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Wpływ rzucenia palenia na zdrowie

Wpływ rzucenia palenia na zdrowie

Data publikacji 22 października 2021

Rzucanie palenia to nie taka prosta sprawa. Wiedzą to osoby, które kiedykolwiek powiedziały sobie, że każdy kolejny papieros będzie tym ostatnim. Na szczęście rynek farmaceutyczny stale rozszerza swoją ofertę i dzisiaj w aptekach, a także niektórych marketach i sklepach zielarskich, można dostać preparaty, których zadaniem jest pomoc w walce z nałogiem i ograniczenie objawów odstawiennych. Co można zyskać, rezygnując z palenia papierosów?

Palenie papierosów jest jak mały piesek

Sprawia wrażenie niegroźnego, ale jego ugryzienie może być bardzo niebezpieczne, a czasem nawet śmiertelne. Podobnie jest z nałogiem palenia papierosów. Zawarte w dymie nikotynowym toksyny, takie jak:

  • kadm,
  • polon,
  • aceton,
  • arsen,
  • tlenek węgla,
  • cyjanowodór,
  • formaldehyd,
  • metale ciężkie,

przenikają do organizmu i mogą prowadzić do występowania stanów zapalnych, a także do namnażania się komórek nowotworowych, a co za tym idzie — rozwoju raka płuc, przełyku, krtani czy nawet języka.

Palenie uszkadza także szkliwo zębów i negatywnie wpływa na stan dziąseł, a uzależnienie od nikotyny może prowadzić do wielu zaburzeń na tle psychonerwicowym.

Co się dzieje w organizmie po wypaleniu ostatniego papierosa?

Palenie papierosów wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Okazuje się jednak, że na pierwsze korzyści z rzucenia palenia nie trzeba długo czekać.

Już po 20 minutach od wypalenia ostatniego papierosa ciśnienie krwi normuje się, a tętno spada. Ilość szkodliwego tlenku węgla, który gromadzi się w organizmie, spada po 8 godzinach, a następnego dnia znacznie zmniejsza się ryzyko zawału serca.

Mniej więcej miesiąc od wypalenia ostatniego papierosa normuje się funkcjonowanie zmysłów — wraca prawidłowy węch i smak. Poprawia się także kondycja fizyczna, wzięcie pełnego oddechu sprawia mniejszy kłopot, a układ krążenia zaczyna pracować prawidłowo.

W tym czasie może pojawić się tzw. kaszel palacza, który znika po kilku miesiącach. Po roku od rzucenia palenia zmniejsza się ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca, inaczej wieńcowej, a po ok. 5 latach — chorób nowotworowych.

Po 10-15 latach ryzyko rozwoju wszystkich powyższych chorób jest takie samo, jak u osób, które nigdy nie paliły papierosów.

Jak rzucić palenie?

Dzień po rzuceniu palenia mogą pojawić się tzw. objawy odstawienne. Najczęściej występują:

  • bóle głowy
  • rozdrażnienie
  • nadmierny apetyt
  • zaburzenia snu

Można sobie poradzić z dolegliwościami siłą woli, ale jeśli głód nikotynowy jest bardzo silny, warto skorzystać z pomocy farmakologicznej. Na rynku dostępny jest szereg wyrobów medycznych, których zadaniem jest łagodzenie nieprzyjemnych objawów. Jednym z nich jest preparat Recigar.

Zawarta w nim cytyzyna stymuluje mózg i układ autoimmnologiczny w taki sposób, jak robi to nikotyna. W ten sposób preparat pomaga stopniowo odzwyczaić się od sięgania po papierosy, łagodzi objawy odstawienne i wspiera w walce z nałogiem.

Recigar sprawia, że możliwe jest rzucenie palenia już w niecały miesiąc — bez żadnych nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Redakcja sponsorsportu.pl

Nasi redaktorzy na sponsorsportu.pl to zespół pasjonatów zdrowego trybu życia i sportu, którzy mają głęboką wiedzę na temat zdrowia, żywienia oraz różnych dyscyplin sportowych. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w dziedzinie treningu, dietetyki lub medycyny sportowej, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?