Zalety uprawiania kitesurfingu

W Polsce sporty wodne nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Jedynie pływanie jest jako tako uprawiane z pewną regularnością, ale i tak nie można powiedzieć, by była to ukochana dyscyplina mieszkańców naszego kraju. Zapewne wynika to z faktu, że brakuje nam odpowiednich miejsc do oddawania się tego typu aktywnościom – dysponujemy jedynie Bałtykiem, który jest piękny, ale niestety bywa zbyt zimny nawet na letnie pływanie. Mimo wszystko tego rodzaju sporty można uprawiać w specjalnie przystosowanych do tego placówkach. A warto wtedy zdecydować się nie tylko na zwykłe pływanie, ale też i na kitesurfing, który jest typem aktywności kryjącej w sobie mnóstwo zalet.

Na czym polega ten sport?

Otóż jest on jedną z odmian surfingu, która polega na poruszaniu się po wodzie na specjalnej desce. Deska nie zawiera jednak żadnych sztucznych silników. Nie należy jej też wprawiać w ruch samodzielnie – tym zadaniem ma się zająć sam wiatr. To on staje się więc mocą napędową, dlatego od jego siły zależy to, jak szybko można będzie się ślizgać. Kitesurfing to jedna z bardziej ekstremalnych dyscyplin wodnych. Dostarcza ogromnej ilości wrażeń i powoduje szybki skok poziomu adrenaliny. Jest sportem tylko dla tych osób, które nie boją się wyzwań i potrafią wykazać się sporą odwagą.

Szybkie poprawienie kondycji

Jedną z najważniejszych zalet tej dyscypliny wodnej jest jej zdolność do szybkiego poprawiania kondycji i ogólnej sprawności fizycznej. Sporty tego rodzaju nie należą do najprostszych. W przeciwieństwie do biegania czy spacerowania zmuszają do pracy każdy, nawet największy mięsień, bo wymuszają konieczność utrzymania się na desce i ustabilizowania pozycji. Wzmacniają więc cały organizm. Poprawiają siłę i wytrzymałość wszystkich mięśni. Tak wymagająca aktywność uczy też człowieka dyscypliny, bo by stawać się w niej coraz lepszym, trzeba ją uprawiać systematycznie. Można liczyć tylko na siebie, własne umiejętności i przychylność natury. Surfer staje oko w oko z wodnym żywiołem i musi jakoś go ujarzmić, aby cały czas utrzymywać się na desce.

Korzyści fizyczne wynikające z uprawiania kitesurfingu są dość oczywiste, ale jako że jest to typ sportu ekstremalnego, potrafi on równie dobrze zadziałać na psychikę. Pozwala odreagować wszelkie stresy i napięcia. Surfer, który koncentruje się na utrzymaniu się na desce, momentalnie może zapomnieć o nurtujących go problemach i trapiących go sprawach. Przynajmniej przez krótką chwilę nie pamięta o szarej rzeczywistości. Surfing daje też czystą przyjemność i poprawia samopoczucie.

Redakcja sponsorsportu.pl