Popularne ćwiczenia, które do tej pory mogłeś wykonywać nieprawidłowo
Data publikacji 4 maja 2020Systematyczna aktywność fizyczna sprzyja utrzymaniu dobrej formy. Nawet najprostsze ćwiczenia przynoszą pożądane rezultaty, o ile wykonywane są prawidłowo. Niestety, wiele osób zapomina o poprawności, rozsądności i staranności podczas treningu. Niedbałość, nadmierny pośpiech i brawura mogą zniweczyć efekty zmagań fizycznych, a nawet doprowadzić do poważnych kontuzji. Jakie są najczęstsze błędy popełniane w trakcie popularnych ćwiczeń?
Pompki
W przypadku pompek podstawowym błędem jest opuszczanie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Ćwiczenie to angażuje do pracy liczne grupy mięśniowe, przez co w trakcie jego wykonywania łatwo o pomyłkę. W czasie robienia pompki należy pamiętać o równoległym ułożeniu ciała względem podłoża. Odcinka lędźwiowego kręgosłupa nie powinno się opuszczać, ponieważ wywołuje to jego niepotrzebne obciążenie. Problemy z poprawnym robieniem pompek może rozwiązać robienie ich wersji zmodyfikowanej, np. na podwyższeniu z oparciem rąk. Jeszcze innym rozwiązaniem są pompki damskie, z nogami opartymi na podłożu i ugiętymi w kolanach.
Brzuszki
Błędem przy robieniu brzuszków jest odrywanie od podłogi odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Ćwiczenie to wydaje się proste, jednak jego poprawne wykonanie może sprawić sporo problemów. Przystępując do niego, należy pamiętać o ścisłym przyleganiu lędźwiowego odcinka kręgosłupa do podłoża. W tym celu powinno się lekko napiąć mięśnie brzucha, dbając o brak pustej przestrzeni w żadnym miejscu. Ma to szczególne znaczenie ze względów bezpieczeństwa. W przypadku niestarannego ułożenia pozycji, ćwiczenie jest bardzo obciążające dla kręgosłupa oraz nieskuteczne.
Ćwiczenia z hantlami
Hantle przydają się do bardzo wielu ćwiczeń, jednak najczęściej używa się ich do rzeźbienia bicepsów i tricepsów. Taki trening jest stosunkowo prosty, jednak również przy jego wykonywaniu zdarzają się błędy. Osoby niedoświadczone często wybierają hantle zbyt ciężkie, przez co podczas ćwiczeń dochodzi u nich do przeprostów w stawach łokciowych. W dłuższej perspektywie są one bardzo szkodliwe. Ćwiczenia z hantlami należy też wykonywać starannie, bez niepotrzebnego pośpiechu. Warto pamiętać o tym, aby nie prostować całkowicie ręki w łokciu. W ten sposób trening będzie skuteczny, a przy tym całkowicie bezpieczny dla stawów.
Przysiady
Na zajęciach fitness trenerzy zwykle zwracają uwagę, aby podczas robienia przysiadów kolano nie przekraczało linii palców stopy. Osoby ćwiczące niestety często bagatelizują to zalecenie, kiedy wykonują trening samotnie. Podczas różnego rodzaju przysiadów dochodzi do zwiększenia powierzchni styków w stawie rzepkowo-udowym. Podnosi się również nacisk na rzepkę, co mocno obciąża chrząstkę stawową. Przysiady powinny być wykonywane z równoczesnym zaangażowaniem przeciwstawnych grup mięśniowych, co minimalizuje nadmierne tarcie w kolanie. Nacisk na powierzchnię stawu rozłożony jest wówczas równomiernie, co chroni więzadła krzyżowe oraz łąkotki. Podczas przysiadu należy też zaangażować mięśnie pośladkowe, aby uniknąć przykurczów oraz zmniejszyć ryzyko nieproporcjonalnego rozrostu przedniej części nóg względem tylnej.
Deska
Popularny „plank” to efektywne ćwiczenie, które wzmacnia całe ciało i sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej. Błędem często spotykanym w przypadku deski jest niepotrzebne obciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Może to wywołać ból pleców, a także prowadzić do kontuzji. Deskę najlepiej robić bokiem do lustra, co ułatwia kontrolowanie ułożenia ciała. Sylwetka powinna być ustawiona równolegle do podłogi. Przesadne wypychanie bioder do góry nie jest zalecane, ponieważ osłabia skuteczność ćwiczenia. Kluczowe znaczenie mają mięśnie brzucha, których napięcie zabezpiecza kręgosłup i ułatwia zachowanie prawidłowej postawy. Sposobem na uzupełnienie treningu odchudzającego mogą być plastry Sliminazer. Przyspieszają one spalanie tłuszczu, zwiększają poziom energii i poprawiają samopoczucie. Ich opis znajduje się na stronie: https://wntt.pl/plastry-sliminazer/. Plastry Sliminazer aplikowane są przez skórę, co dodatkowo przyspiesza podaż składników aktywnych.