Historia zakładów bukmacherskich

Wiele osób uważa, że zakłady bukmacherskie to wynalazek ostatnich dziesięcioleci. Nic bardziej mylnego! Historia tego typu rozrywek sięga bowiem aż starożytności. Sprawdźmy, o co zakładali się ludzie na przestrzeni wieków.

Zakłady w starożytności

Oczywistym jest, że w starożytnym Rzymie nie działały jeszcze żadne zakłady bukmacherskie niemniej jednak ludzie od zawsze cenili sobie dreszczyk emocji związany z zakładaniem się z kimś. Był to sposób rywalizacji, który dawał dobrą zabawę, jak i szansę na wygraną. W historycznych zapiskach znaleźć możemy informacje, że przed wiekami chętnie zakładano się ze sobą chociażby o wyniki poszczególnych olimpijczyków czy też o to, który z gladiatorów wygra pojedynek. Obstawiano również wyniki wyścigów konnych i rydwanów.

Pierwsze, nieoficjalne zakłady w Europie – kiedy zaczęły cieszyć się popularnością?

Pierwsze przyjmowane zakłady w Europie odbywały się jeszcze bez udziału bukmacherów. Miało to miejsce w związku z coraz większą popularnością piłki nożnej w Anglii i formowaniem się tamtejszych rozgrywek. Wykorzystując ten fakt, dziennikarze sportowi, a po nich kibice, zaczęli typować swoich faworytów. I tak w 1888 roku w Wielkiej Brytanii miało miejsce przyjęcie pierwszych zakładów. Następne odbywały się za pośrednictwem gazet. Można więc uznać, że to dziennikarze jako pierwsi pełnili rolę bukmacherów.

Legalne firmy bukmacherskie – kiedy miały swój początek?

Popularność zakładów rosła do tego stopnia, że już w 1922 roku John Moores otworzył pierwszy punkt bukmacherski. Znajdował się on na przedmieściach Londynu. W ślad za nim zaczęły otwierać się kolejne firmy przyjmujące zakłady bukmacherskie w sposób legalny. Skąd ich nazwa? Wynika ona z połączenia dwóch angielskich wyrazów book – zakład/księga i make – robić.

Zakłady bukmacherskie w podobnym czasie zawitały również do naszego kraju. Pierwszy oficjalny zakład miał miejsce w 1917 roku i dotyczył wyniku meczu rewanżowego Legia Warszawa – Polonia Warszawa. Podobnie jak późniejsze, nie były one jednak legalne, mimo iż posiadały szczegółowy regulamin. Poza tym, możliwość wzięcia w nich udziału mieli tylko członkowie klubu Polonia.

Następnie, w czasach przedwojennych, zakłady miały formę obstawiania wyników na kuponach. Choć zachęcały do tego gazety sportowe, działano na skraju legalności. Dopiero ustanowienie Totalizatora Sportowego w 1956 roku dało Polakom szansę na legalne obstawianie wyników.

Jak wyglądają zakłady bukmacherskie obecnie?

W dzisiejszych czasach wciąż istnieją firmy bukmacherskie, które posiadają swoje stacjonarne siedziby, do których możemy się udać by obstawić wynik meczu lub innego wydarzenia sportowego. Nie da się jednak ukryć, że obecnie coraz mniej osób ma na to czas i chęci. Lubimy załatwiać wiele rzeczy bez wychodzenia z domu, co umożliwił nam dostęp do Internetu.

Nie dziwi więc fakt, że obecnie legalni bukmacherzy, tacy jak innowacyjna, udostępniająca specjalną aplikację  do obstawiania wyników marka eWinner, opierają swoją działalność jedynie na zakładach dostępnych przez Internet. To spore udogodnienie dla graczy i większe możliwości dla bukmachera. Istnieje praktycznie nieograniczona liczba zakładów – dotyczą one nie tylko najpopularniejszych dziedzin sportu, ale również tych zdecydowanie niszowych, rozgrywek e-sportowych, a nawet wydarzeń popkulturowych.

Hazard stwarza wysokie ryzyko straty finansowej. Nadmierna gra niesie za sobą potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Zakaz uczestnictwa w grze hazardowej dla osób poniżej 18 roku życia.

Ewinner Sp. z o.o posiada zezwolenie na urządzanie bukmacherskich zakładów wzajemnych za pośrednictwem sieci Internet wydane przez Ministra Finansów dnia 30 października 2018 r. na okres 6 lat o numerze PS4.6831.29.2017

Redakcja sponsorsportu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *