Dieta sportowców
Data publikacji 27 października 2019
Budowanie masy mięśniowej wymaga prawidłowo zaplanowanych treningów oraz pełnowartościowej diety. Dopiero łącząc te dwa czynniki można osiągnąć zadowalające rezultaty. Jadłospis jednak nie może być przypadkowo dobrany. Istotne jest tu indywidualne podejście.
Dieta dopasowana do organizmu
Na samym początku należy dokładnie przeanalizować potrzeby organizmu i na tej podstawie określić podaż poszczególnych składników. Dopiero wtedy można uzyskać zadowalające rezultaty. Punktem wyjścia jest kaloryczność. W obrębie całego dnia należy dostarczyć do ciała odpowiednią ilość energii, która następnie będzie zużywana na procesy życiowe. Z tego powodu liczba ta jest zależna między innymi od aktywności fizycznej. Należy uwzględnić to w trakcie dokonywania obliczeń. Dla ułatwienia warto korzystać ze wzorów, które pomagają oszacować konkretną podaż kalorii. W celu korygowania masy ciała można zdecydować się na deficyt lub nadwyżkę. Należy jednak pamiętać, aby takie zmiany wprowadzać bardzo powoli i odpowiednio je dostosować. Pomoże to uzyskać najlepsze rezultaty, które będą również trwałe. Kolejnym krokiem jest podzielenie całej puli na poszczególne dania w trakcie dnia. Obiad przed treningiem powinien dostarczać znacznie więcej energii niż kolacja tuż przed snem. Z tego powodu warto dokładnie zastanowić się nad celem spożywania poszczególnych potraw. Pomoże to zapewnić optymalne warunki do funkcjonowania wszystkich układów.
Skład posiłków
Kolejnym aspektem jest sam skład posiłków. W każdym z nich muszą znaleźć się wszystkie trzy grupy makroskładników. Wiele osób zapomina o odpowiedniej podaży tłuszczy. Jest to bardzo niebezpieczne dla organizmu. Kwasy w nich zawarte wpływają na funkcjonowanie układu hormonalnego, który reguluje pracę całego ciała. Z tego powodu należy kontrolować ilości spożywanych związków i odpowiednio szybko dokonywać korekt jeśli pojawią się jakiekolwiek odchylenia od norm. W przypadku sportowców ogromną rolę odgrywa także białko. Umożliwia odbudowę tkanki mięśniowej i regenerację włókien. Z tego powodu u kulturystów wskazane jest zwiększenie jego podaży. Pozwala to uzyskać możliwie najlepsze efekty. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie jadłospisu na cały tydzień. Daje to pełną kontrolę nad ilością poszczególnych związków. Jest to szczególnie ważne w przypadku witamin i minerałów, których ilości mogą bardzo się różnić pomiędzy poszczególnymi dniami. Dopiero w dłuższej perspektywie można dokonać dokładnej analizy diety i wyciągnąć wnioski. Istotne jest także obserwowanie reakcji organizmu i dopasowywanie się do aktualnych sygnałów.