Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie układ endokannabinoidowy

Za co odpowiada układ endokannabinoidowy?

Data publikacji 2 lutego 2021

Może się wydawać, że wiedza o naszym organizmie jest już w pełni rozwinięta. Wiemy, jak działają narządy, układy oraz jakie procesy w nas zachodzą. Dlatego z pewnością zaskoczy cię informacja, że istnieje coś takiego jak układ endokannabinoidowy. Nie jest on na tyle znany, aby uczyć się o nim w szkole lub dowiedzieć się z pierwszej lepszej gazety. Jednak sytuacja ta zmienia się i coraz więcej lekarzy informuje o układzie endokannabinoidowym. Czym on jest? Za co odpowiada? Jak właściwie działa? Wszystkiego dowiesz się tutaj!

Czym jest układ endokannabinoidowy? Wszystko, co o nim wiadomo 

Choć o jego istnieniu wiadomo od dłuższego czasu, to wciąż nie jest on znany szerszej publiczności. Lekarze nie traktowali początkowo tego układu z odpowiednią uwagę, co było błędem. Obecnie wiadomo, że jest on odpowiedzialny za wiele procesów zachodzących w organizmie człowieka. Układ endokannabinoidowy służy przede wszystkim do utrzymania w naszym ciele stanu homeostazy. Jest to zachowanie odpowiednich parametrów różnych funkcji i stanów organizmu. Mowa tu o gospodarce energetycznej, aktywności motorycznej, głodzie, sytości, nastroju i motywacji. Układ endokannabinoidowy to także procesy neurohormonalne oraz neuroimmunologiczne. 

Jak wygląda układ endokannabinoidowy? Poznaj jego elementy 

Układ składa się przede wszystkim z receptorów. Są to CB1 oraz CB2. Odpowiadają za procesy immunologiczne. Do tego dochodzą kannabinoidy oraz endokannabinoidy, które mają duży wpływ na zajście procesu homeostazy. Ostatnie elementy to enzymy. Są one niezbędne do regulowania syntezy. Wszystkie te składniki mają ogromny wpływ na to, jak się czujemy, jak funkcjonujemy oraz jak odczuwamy różne bodźce. Dlatego odpowiednia regulacja procesów jest tu niezbędna i bardzo potrzebna. Należy więc wiedzieć, jak działa układ endokannabinoidowy, aby odpowiednio na niego wpływać. 

Jak dostarczyć organizmowi kannabinoidów? 

Konopie zawierają w sobie kannabinoidy. To one są kluczowe dla regulacji zachodzących w układzie endokannabinoidowy procesów. Ciało człowieka potrafi wyprodukować endokannabinoidowy, z kolei w roślinach znajdziemy fitokannabinoidy. Suplementując organizmowi odpowiednią dawkę kannabinoidów wpływamy na uregulowanie procesów tu zachodzących. Można robić to przez zażywanie oleju CBD, vaporyzację z suszem albo haszem. Szybko zauważymy efekty, które objawią się między innymi uspokojeniem nerwów, regulacją metabolizmu oraz pozytywnym wpływem na naszą odporność czy zmniejszenie bólu. 

Warto wiedzieć – układ endokannabinoidowy

Choć o układzie endokannabinoidowym nie dowiesz się w szkole, to mimo wszystko powinieneś znać najważniejsze fakty o nim. Jest to bardzo istotne szczególnie w obliczu nowych badań i wniosków w medycynie. Jeśli cierpisz na chroniczny ból, bezsenność, kłopoty z apetytem itp., to być może potrzebujesz suplementować kannabinoidy. Sprawdź i pomóż samemu sobie! 

Redakcja sponsorsportu.pl

Nasi redaktorzy na sponsorsportu.pl to zespół pasjonatów zdrowego trybu życia i sportu, którzy mają głęboką wiedzę na temat zdrowia, żywienia oraz różnych dyscyplin sportowych. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w dziedzinie treningu, dietetyki lub medycyny sportowej, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?