Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie nerwica

Nerwica – Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD)

Data publikacji 12 listopada 2021

Czym jest zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD), jakie są jego możliwe przyczyny oraz w jaki sposób można uzyskać dostęp do leczenia i wsparcia.

Jak inni ludzie mogą pomóc?

Jeśli ktoś, kogo kochasz, cierpi na OCD, wiedza o tym, jak go wspierać, może być trudna. Możesz mieć trudności ze zrozumieniem ich doświadczeń lub czuć, że ich obsesje i kompulsje przeszkadzają w codziennym życiu. Jednak twoje wsparcie i zrozumienie może zrobić wielką różnicę, a są rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc.

Pomagać im w dostępie do leczenia

Osoba bliska może mieć trudności z rozmową z lekarzem na temat OCD i podjęciem leczenia. Oto kilka sposobów, w jaki możesz je wesprzeć:

Przypomnij im, że wizyta będzie poufna, a lekarz pierwszego kontaktu Harmonia LUX MED jest po to, aby pomóc im w dostępie do leczenia. Zaoferowanie, że pójdziesz z nimi, również może ułatwić sprawę.

Niektóre etapy leczenia OCD mogą stanowić wyzwanie. Podczas leczenia mogą być pobudzeni, zmęczeni, niespokojni i przygnębieni. Zapytaj ich, co możesz zrobić, aby ułatwić sobie życie w tym trudnym czasie. Mogą mieć poczucie, że sytuacja nigdy się nie poprawi, zwłaszcza jeśli leczenie jest trudne lub objawy powracają. Możesz dać nadzieję. Przypomnij im, że większość osób z OCD odnosi korzyści z leczenia. Pomocne może okazać się przeczytanie na naszej stronie blogów o osobach, które z powodzeniem radzą sobie z OCD lub wyszły z tej choroby.

Jak możemy sobie radzić z kompulsjami w inny sposób?

Spróbujcie wspólnie wypracować jakieś alternatywne rozwiązania. Twoje podejście może zależeć od tego, co Twoja bliska osoba myśli o swoich kompulsjach i czy jest leczona. Oto kilka rzeczy, których możesz spróbować:

Uzgodnijcie podejście, które będzie odpowiednie dla was obojga. Na przykład, możesz zdecydować, że powiesz: „uzgodniliśmy, że nie będę odpowiadać na takie pytania, aby pomóc ci pokonać OCD”.

Zachęcaj ich do kwestionowania kompulsji, tam gdzie to stosowne. Na przykład, zamiast dodawać otuchy, możesz spróbować pomóc im zastanowić się, dlaczego chcą ponownie wykonać jakiś przymus.

Zaoferuj przytulenie lub inne wsparcie emocjonalne zamiast pomagać w przymusie.

Zasięgnij porady. Jeśli się leczą, możecie oboje porozmawiać z ich lekarzem lub terapeutą o najlepszym sposobie radzenia sobie z kompulsjami.

Zaakceptuj, że czasami nie będzie możliwe, aby nie zaoferować pocieszenia lub nie pomóc z przymusem.

Dbaj o siebie

Wspieranie osoby z OCD może być czasem frustrujące i przykre. Upewnij się, że masz czas, aby zadbać również o siebie.

Materiał partnera

Redakcja sponsorsportu.pl

Nasi redaktorzy na sponsorsportu.pl to zespół pasjonatów zdrowego trybu życia i sportu, którzy mają głęboką wiedzę na temat zdrowia, żywienia oraz różnych dyscyplin sportowych. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w dziedzinie treningu, dietetyki lub medycyny sportowej, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?