Strona główna
Sport
Tutaj jesteś
Sport

Czym jest trening funkcjonalny i jak prawidłowo go wykonywać?

Data publikacji 26 czerwca 2020

Trening funkcjonalny to świetna propozycja dla osób chcących poprawić kondycję i wzmocnić mięśnie, ale bez ich rozbudowy. Opiera się on na wykonywaniu w szybkim tempie ruchów imitujących codzienne czynności. Jakie korzyści można uzyskać ćwicząc w ten sposób?

Na czym polega trening funkcjonalny i jak go wykonać prawidłowo?

Trening funkcjonalny ma na celu wzmocnienie ciała, a jednocześnie przygotowanie go do osiągania konkretnych celów, np. poprawienia wyników biegowych. Polega on na wielokrotnym wykonywaniu w szybkim tempie ruchów przypominających codzienne czynności. Mogą to być np. ćwiczenia imitujące wchodzenie po schodach czy sięganie po umieszczone wysoko przedmioty. Podczas treningu funkcjonalnego zaleca się wykonywanie trwających od 45 do 90 sekund serii, przy czym na każdą serię przypada jedno ćwiczenie. Należy powtarzać je jak najszybciej się da, a później przejść do kolejnej serii. Na pozór nie wydaje się to trudnym zadaniem, jednak w rzeczywistości wymaga niemało wysiłku. Aby uniknąć urazów, trening zaczynać trzeba od rozgrzewki i poszczególne serie wykonywać dokładnie i z zachowaniem prawidłowej postawy. Rozsądnie jest też ćwiczyć pod okiem specjalistów, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy przygodę z pracą nad poprawą kondycji. Osoba mająca za sobą kurs trenera osobistego będzie czuwać nad poprawnością ruchów i dobierze je zależnie od kondycji i możliwości swojego podopiecznego. Trening funkcjonalny powinien się zakończyć ćwiczeniami rozciągającymi.

Trening funkcjonalny – dla kogo?

Trening funkcjonalny zyskał na popularności i dlatego stanowi jeden z elementów szkolenia dla trenerów personalnych. Kto powinien się zdecydować na taką formę aktywności? Ponieważ codzienne czynności i naturalne ruchy, które wykorzystywane są w treningu funkcjonalnym, angażują jednocześnie kilka partii mięśni, ich powtarzanie w odpowiednim tempie pozwala poprawić ogólną sprawność. Przyspiesza on ponadto metabolizm i spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej, a zarazem wzmacnia mięśnie głębokie odpowiadające za stabilną postawę nie powodując przy tym nadmiernego przyrostu masy mięśniowej. Ze względu na te zalety chętnie wybierają go kobiety, a także osoby chcące poprawić kondycję i prowadzące siedzący tryb życia.

Trening funkcjonalny – kurs dla trenerów

Certyfikat trenera personalnego jest z całą pewnością atutem podczas starania się o pracę w klubie fitness. Warto więc uzupełnić i usystematyzować posiadaną wiedzę na specjalnym szkoleniu obejmującym również zagadnienie treningu funkcjonalnego. Uprawnienia trenera personalnego w Warszawie można zdobyć m.in. zapisując się na szkolenia organizowane przez Akademię trenerów personalnych Health Factory. Poszukując kursu warto sprawdzić m.in. czy prowadzą go doświadczeni specjaliści, czy można na nim zdobyć nie tylko teoretyczną, ale i praktyczną wiedzę, a także – czy pozwala on uzyskać certyfikat trenera personalnego będący potwierdzeniem ukończonego szkolenia. Oczywiście Warszawa to nie jedyne miasto, w którym odbywają się profesjonalne kursy – więcej informacji na https://health-factory.pl/.

Redakcja sponsorsportu.pl

Nasi redaktorzy na sponsorsportu.pl to zespół pasjonatów zdrowego trybu życia i sportu, którzy mają głęboką wiedzę na temat zdrowia, żywienia oraz różnych dyscyplin sportowych. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w dziedzinie treningu, dietetyki lub medycyny sportowej, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?