Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś
Dieta suplementy

Dieta, suplementy i sterydy – sklep online radzi, jak rozpocząć przygodę ze sportem

Data publikacji 30 grudnia 2020

Interesujesz się sportem, aktywnie spędzasz czas i marzysz o zostaniu sławnym sportowcem? Popieramy twój plan w stu procentach! Jesteśmy tu po to, aby ci w tym pomóc! W poniższym tekście zebraliśmy dla ciebie najważniejsze informacje, które powinieneś przeczytać przed rozpoczęciem swojej kariery sportowej! Tekst przyda się także w przypadku, gdy o karierze sportowca marzy twoje dziecko! Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu!

Sport siłowy – w jakim wieku rozpocząć trening

Od najmłodszych lat staramy się zaszczepić w dzieciach miłość do sportu. Kupujemy im łyżwy i rakietki tenisowe, gramy z nimi w piłkę nożną oraz siatkówkę na świeżym powietrzu. Znasz to, prawda? Jak jednak wspomóc dziecko w zostaniu zawodowym sportowcem? Kiedy rozpocząć i jak dobrać trening, aby wychować np. przyszłego kulturystę? Odpowiedzią jest 15. rok życia. Wcześniejsze treningi nie przyniosą oczekiwanych efektów, a nawet mogą zaszkodzić młodemu organizmowi.
Zgodnie z radami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej, do 6. roku życia należy wszelki sport łączyć z zabawą. Jest to bowiem czas, kiedy możemy przekonać dziecko do wysiłku fizycznego lub wręcz przeciwnie, zniechęcić je na całe życie. Tego byśmy jednak nie chcieli! Jak więc zaszczepić w dziecku zajawkę do sportu? Możemy to robić np. poprzez gry sprawnościowe, umożliwiające dziecku prawidłowy rozwój, bez przeciążania organizmu.
A co, gdy dziecko skończy 6 lat? Kolejne dwa lata powinny zostać poszerzone o sporty poprawiające kondycję dziecka, tj. basen, taniec czy piłkę nożną. Gdy dziecko jest w wieku 8-10 lat, powinno zadbać o swoją zwinność i dynamikę. Proponowane w tym celu są takie sporty, jak: gimnastyka, tenis i krótkie biegi. W ciągu kolejnych dwóch lat, Polskie Towarzystwo Medycyny Sportu, proponuje budowanie u dziecka wytrzymałości, np. poprzez pływanie z nim lub zapisanie go na bieganie długodystansowe. Od 13. roku życia możliwe jest ćwiczenie lekkoatletyki (trening wytrzymałościowy) i ostatecznie od 15. roku życia, lista ta zostaje poszerzona o sporty siłowe.
Sporty siłowe pojawiają się na tej liście najpóźniej, bowiem są najbardziej wymagające. Ich trenowanie w młodszym wieku może skończyć się źle. Właśnie dlatego, zanim zachęcisz dziecko do ćwiczeń, skonsultuj się ze specjalistą i wspólnymi siłami stwórzcie odpowiedni, indywidualny trening dla twojej pociechy.

Suplementy diety i budowanie masy mięśniowej

Obecnie nie ma potwierdzenia, jakoby suplementy witaminowe miały wpływ na poprawę tolerancji wysiłku przez twój organizm. Z drugiej strony, odnotowuje się pogorszenie kondycji i słabszą wydolność organizmu, gdy tych witamin i składników mineralnych ci zabraknie. Jeśli więc wiesz, że brakuje ci składników mineralnych oraz witamin, pamiętaj, że musisz je koniecznie uzupełnić!
Suplementację powinny przemyśleć także osoby bardzo aktywne, które tracą sporo elektrolitów wraz ze swoim potem, a także osoby odchudzające się, zwłaszcza te, stosujące niskoenergetyczną dietę. Jeśli jesteś którąś z tych osób, sięgnij po suplementy diety. Pamiętaj jednak, że włączenie preparatów witaminowych (odżywka na mięśnie) do diety, powinna zostać skonsultowana z lekarzem! Tylko on może określić, czy nie ma żadnych przeciwskazań, abyś sięgnął po suplementy!

Rola diety w sportach siłowych

Jeśli uprawiasz sport siłowy powinieneś zadbać o prawidłową podaż kilokalorii. Przyjmuje się, że należy zwiększyć jej ilość o 20%, w porównaniu do czasu sprzed treningów. Posiłki powinieneś jeść o stałych porach, aby uniknąć dyskomfortu ze strony swojego układu pokarmowego. Dodatkowo powinieneś wspomagać się odżywkami białkowymi, odpowiedzialnymi za budowę tkanki mięśniowej. Oprócz dostarczania organizmowi białka, pamiętaj także o tłuszczach i węglowodanach. One także są paliwem do rozwoju twoich mięśni! Istotnym czynnikiem jest także woda. Tak, zwykła woda! Nawadniaj organizm odpowiedzialnie i ciesz się z pozytywnych efektów!

Środki androgenne i sterydy w sporcie siłowym

Chcesz zwiększyć masę mięśniową? A może nabrać apetytu? W takiej sytuacji wielu sportowców sięga po sterydy i środki androgenne. Okazuje się jednak, że ich stosowanie może okazać się błędem. Zanim więc sięgniesz po te „magiczne” specyfiki, skonsultuj się ze specjalistą! Zaoszczędzisz sobie w ten sposób skutków ubocznych w postaci niepłodności, agresji czy utraty zdrowia.

Redakcja sponsorsportu.pl

Nasi redaktorzy na sponsorsportu.pl to zespół pasjonatów zdrowego trybu życia i sportu, którzy mają głęboką wiedzę na temat zdrowia, żywienia oraz różnych dyscyplin sportowych. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w dziedzinie treningu, dietetyki lub medycyny sportowej, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?