Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś
Dieta

Na czym polega zdrowe odżywianie?

Data publikacji 28 kwietnia 2020

Zdrowa dieta jest integralną częścią dobrego zdrowia, bez względu na wiek. Podczas gdy specjalistyczne diety, stały się coraz bardziej popularne w ostatnich latach, nie ma wyraźnej potrzeby podejmowania czegoś tak szczególnego, aby jeść zdrowiej. Takie wyspecjalizowane diety są bardziej odpowiednie dla osób z niektórymi alergiami pokarmowymi lub na określonym planie odchudzania. Poradnik zdrowego odżywiania jest tak prosty, jak wybór odpowiedniej żywności i jedzenie we właściwych ilościach i proporcjach.

Na czym polega zdrowe odżywianie?

Utrzymanie zdrowej diety to nie tylko jedzenie zdrowej żywności; chodzi również o spożywanie zdrowej ilości jedzenia. Przejadanie się często prowadzi do przybierania na wadze i na dłuższą metę może powodować problemy związane z otyłością. Jeśli stale spożywasz więcej kalorii niż wymaga twoje ciało w oparciu o wiek i poziom aktywności, możesz doświadczyć przyrostu masy ciała, nawet jeśli jesz tylko zdrowe jedzenie. Dlatego punktem wyjścia dla zdrowej diety jest zawsze upewnienie się, że jesz odpowiednie porcje odpowiadające twoim potrzebom zdrowotnym.

Zdrowe odżywianie

Trudno jest ustalić, ile jedzenia potrzebujesz, więc dobrze jest uzyskać profesjonalną pomoc dietetyków. Inną ważną rzeczą do zapamiętania jest upewnienie się, że jesz we właściwych proporcjach. Oznacza to, że jedzenie zrównoważonych ilości żywności z różnych grup makroskładników odżywczych, takich jak węglowodany, białko i tłuszcz.
Jedzenie w odpowiednich proporcjach
Ogólna zasada zrównoważonej diety to 50% owoców i warzyw, 25% węglowodanów pełnoziarnistych i 25% mięsa i innych. Wielu specjalistów zaleca spożywanie 2 porcji owoców i 2 porcji warzyw dziennie. Ważne jest, by wybierać owoce i warzywa z różnych kolorów, ponieważ każdy kolor reprezentuje różne witaminy, minerały i przeciwutleniacze.

Zobacz więcej na Scanholiday.com.pl

Redakcja sponsorsportu.pl

Nasi redaktorzy na sponsorsportu.pl to zespół pasjonatów zdrowego trybu życia i sportu, którzy mają głęboką wiedzę na temat zdrowia, żywienia oraz różnych dyscyplin sportowych. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w dziedzinie treningu, dietetyki lub medycyny sportowej, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?