Jakie są atrakcje województwa świętokrzyskiego?

Województwo świętokrzyskie to jedno z najmniejszych województw Polski. Od dawien dawna region ten kojarzy się z licznymi legendami, bajaniami i ludowymi podaniami. Turyści cenią go także za najstarsze polskie góry – Góry Świętokrzyskie. Wciąż jednak wydaje się, że jest to region, który jest turystycznie nieco niedoceniany. Warto więc odwiedzić go i na własnej skórze przekonać się, jak wiele ma do zaoferowania.

Warte odwiedzenia miasta województwa świętokrzyskiego

Jeśli chodzi o świętokrzyskie atrakcje, to województwo posiada bardzo długą listę miast, które warto odwiedzić. Wystarczy wspomnieć Kielce, mogące pochwalić się mnóstwem miejsc, które usatysfakcjonują zarówno samotnych wędrowców, jak i rodziny z dziećmi. W Kielcach odwiedzić można między innymi geopark, muzeum zabawek, a także robiący wrażenie już na pierwszy rzut oka Pałac Biskupów.

Wspominając województwo świętokrzyskie, nie sposób nie powiedzieć o Sandomierzu, zwanym także królewskim miastem. Z racji tego, że położony jest na siedmiu wzgórzach, nazywa się go także polskim Rzymem. W Sandomierzu szczególnie warte uwagi są zabytkowa, klimatyczna Starówka, wieża Opatowska, która kilkaset lat temu wchodziła w skład murów obronnych miasta, a także zbrojownia, w której można zobaczyć nie tylko ciekawe okazy średniowiecznych broni, ale także posłuchać pasujących historii. Warto wspomnieć, że Sandomierz został rozsławiony przez popularny polski serial o księdzu, który rozwiązuje zagadki kryminalne.

Miasto, które turyści odwiedzają stosunkowo rzadko, to niewielka Wiślica. Na uwagę zasługuje choćby z tego względu, że w dawnych czasach było to miasto królewskie, a ślady tego odnaleźć można po dziś dzień. W Wiślicy miłośnicy historii mogą zwiedzić ruiny wczesnochrześcijańskiego kościoła, a także podziwiać zachowane pod podłogą bazyliki skarby. Co ciekawe, miejscowość uznawana jest za najmniejsze miasto Polski – w 2018 roku mieszkało tu zaledwie 500 osób.

Świętokrzyskie atrakcje – zamki i pałace

Miłośnicy historycznych klimatów z pewnością docenią długą listę atrakcyjnych zamków i pałaców, które można odwiedzić w województwie świętokrzyskim.

Jedną z najbardziej znanych twierdz jest zamek w Chęcinach, który powstał mniej więcej w XIII wieku. Za czasów króla Kazimierza Wielkiego przybytek zmienił się w potężną warownię. Niestety, przez kolejne wieki zamek popadał w częściową ruinę, a to co z niego zostało, zabezpieczono dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie zamek w Chęcinach wygląda bardzo imponująco, z racji tego, że został poddany gruntownej renowacji. Wieża jest doskonałym punktem widokowym, z którego podziwiać można całą okolicę.

Wielbiciele średniowiecznych warowni z pewnością zechcą także zobaczyć zamek Krzyżtopór. To naprawdę imponujący przybytek, który swego czasu posiadał dwanaście sal balowych i aż cztery wieże. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych zamków Polski, który łączy w sobie pewną magię i niepowtarzalny klimat.

Pałac Kurozwęki to budynek, którego nie da się pomylić z żadnym innym – a to ze względu na charakterystyczny, lekko różowy odcień fasady. Budowla została przebudowana w XVII wieku i nabrała barokowo-klasycystycznego charakteru. Pałac został odkupiony po upadku PRL-u i obecnie stopniowo jest wyposażany przez nowych właścicieli.

A może odpoczynek na łonie natury?

Mówiąc o województwie świętokrzyskim, nie sposób nie wspomnieć o górach, które zaliczają się do jednych z najstarszych w Europie. Chyba każdy słyszał związane z Łysą Górą legendy opowiadające o sabatach czarownic. Na szczycie zresztą można znaleźć ślady świadczące o tym, że był on kiedyś miejscem pogańskich ceremoniałów.

Wielbiciele dzikiej przyrody z pewnością docenią niesamowite widoki oferowane przez nadnidziański park krajobrazowy. Niesamowicie malownicze niziny to coś, dla czego warto opuścić zatłoczone miasta i udać się na rowerową wycieczkę.

Podsumowując, województwo świętokrzyskie samo reklamuje się jako miejsce magiczne. I nic dziwnego – typowo turystyczne atrakcje przeplatają się tutaj z legendami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. W poszukiwaniu ciekawych miejsc do odwiedzenia na mapie Polski z pewnością warto wziąć pod uwagę świętokrzyskie atrakcje.

A jeśli chodzi o miejsca, które leżą w województwie świętokrzyskim, a nie wszyscy o tym wiedzą, to wystarczy wspomnieć najstarszy w Polsce dąb Bartek, znane z popularnego wiersza miasteczko Pacanów, lub też Wąchock, który chyba każdy kojarzy z powtarzanych od lat dowcipów. Jak widać, świętokrzyskie atrakcje to temat, z którym na pewno warto zapoznać się nieco bliżej.

Redakcja sponsorsportu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.