Różne rodzaje ławek treningowych

Na przestrzeni ostatnich kilku lat liczba osób uprawiających sport zdecydowanie wzrosła. Wszyscy chcą już ćwiczyć i wszyscy próbują to robić. Zauważono również wyraźny wzrost popularności siłowni, które dziś niemalże o każdej porze dnia i nocy są przepełnione dźwigającymi ciężary mężczyznami i śmigającymi na bieżniach paniami. Dla niektórych będzie to jednak problem. Jeżeli wolisz ćwiczyć w samotności i nie lubisz, gdy ktoś inny na ciebie patrzy podczas pokonywania rekordów, najprawdopodobniej z coraz większą niechęcią będziesz uczęszczać na siłownię. Na szczęście małą salkę do ćwiczeń możesz stworzyć w swoim własnym domu. Potrzebna ci jest do tego ławka treningowa do domu oraz kilka innych sprzętów – hantle, sztanga czy maty. Skup się jednak teraz na pierwszym elemencie nowej przestrzeni treningowej. Zapoznaj się różnymi odmianami ławek treningowej, by potem sięgnąć po tą, która najlepiej się u ciebie sprawdzi.

Typy ławek treningowych

W tym momencie wyróżniamy cztery podstawowe typy ławek treningowych. Każdy z nich ma nieco inną budowę i pozwala na wykonywanie odmiennych ćwiczeń. Jeżeli jednak nie jesteś laikiem w temacie, bo od lat wyciskasz niemałe ciężary, na pewno wiesz doskonale, do czego najczęściej będziesz potrzebować takiej ławki – a znając cel, szybko odkryjesz najlepszy dla ciebie produkt. Bardzo możliwe, że okaże się nim ławka prosta. To ta najpopularniejsza, najprostsza i zarazem najczęściej występująca na siłowniach. Składa się tylko z jednej części o prostokątnym kształcie, którą z dwóch stron podpierają nóżki. Prostota w tym przypadku może być jednak minusem. Na ławce prostej wykonasz bowiem wyłącznie ćwiczenia w pozycji leżącej.

Drugi rodzaj to skośna ławka treningowa do domu

Niemalże tak samo popularna jak ta pierwsza, tyle że przeznaczona do nieco innych ćwiczeń. Najczęściej wykonuje się na niej treningi brzucha – kładąc się na niej i np. unosząc tułów raz do jednej, a raz do drugiej nogi. Ławkę skośną wykorzystasz również do popracowania nad mięśniami klatki piersiowej, ale jeśli szukasz czegoś jeszcze bardziej uniwersalnego, spójrz na urządzenia regulowane. Tak naprawdę to one są najlepszym wyborem dla domowych salek fitness. Możesz nimi w prosty sposób manewrować i zmieniać ich ustawienie, aby wykonywać na nich niemalże wszystkie ćwiczenia na dowolne partie ciała. Do takiej regulowanej ławy w późniejszym czasie powinieneś dokupić specjalną ławkę pod sztangę. Ten ostatni typ sprzętu jest bowiem najlepszym miejscem do pracowania nad klatką piersiową, czyli m.in. wyciskania sztangi bądź hantli.

Redakcja sponsorsportu.pl