Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś
Dieta

Jak wygląda dieta biegacza?

Data publikacji 27 października 2019


Dieta biegacza jest zależna od stopnia jego wytrenowania. Im więcej biegamy tym więcej musimy jeść, chyba że naszym celem jest schudnięcie. Podstawą w każdej diecie jest odpowiednia ilość kalorii, którą musimy dostarczać do organizmu wraz z pożywieniem. Nasze zapotrzebowanie kaloryczne możemy obliczyć przy pomocy gotowego kalkulatora dostępnego w internecie. Jeśli chcemy by nasz waga została taka sama, ale chcemy bić rekordy na treningach, to musimy dostarczać dokładnie tyle kalorii ile potrzebuje nasz organizm. Musimy w to wliczyć również to co spalimy podczas biegania. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu będziemy mieli zawsze dużo sił na trening.

Lekkostrawna dieta

Dieta dla biegacza powinna być lekkostrawna, tak żeby organizm w łatwy sposób mógł pozyskać energie potrzebną do treningu i regeneracji. Podczas treningu nasza waga ma znaczenie, ponieważ każdy kilogram więcej będzie dla nas utrudnieniem. W diecie musimy unikać produktów słodzonych i tłustych. Oczywiście nic się nie stanie jeśli po długim treningu pozwolimy sobie na małą niezdrową przekąskę. Źródłami węglowodanów w diecie powinny być pełnoziarniste pieczywo i makarony, różnego rodzaju kasze, ryż, owoce i warzywa. Tłuszcze, które powinniśmy spożywać to olej kokosowy, oliwa z oliwek, awokado, ryby i owoce morza. Białka powinny nam dostarczać chude mięsa, mleko i przetwory mleczne, oraz warzywa strączkowe.

Układanie jadłospisu

Układając jadłospis powinniśmy pamiętać o tym, że jemy 4-5 posiłków dziennie w równych odstępach czasu. Dodatkowo w każdym posiłku powinny się znaleźć zdrowe węglowodany, tłuszcze i białko. Przed bieganiem możemy zjeść lekki posiłek, żeby mieć energie na ćwiczenia. Kiedy biegamy na długich dystansach, w trakcie treningu możemy sięgnąć po żel energetyczny, bądź wziąć ze sobą np. batonika proteinowego. Dodatkowo, żeby chronić nasze mięśnie, możemy spożywać BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione. Powinniśmy je spożyć przed treningiem. Dodatkowo możemy wypić kawę, która dostarczy nam sił.

Nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiednią ilość białka z pożywieniem, dlatego musimy uzupełniać niedobory tego składnika. W tym celu możemy zakupić odżywki białkowe, które po rozrobieniu z wodą lub mlekiem dostarczają potrzebnego budulca do naszego organizmu. Odpowiednia ilość białka jest potrzebna do rozwoju mięśni, ale również jest przydatna w procesie regeneracji po treningu. Dzięki temu będziemy gotowi do przebiegnięcia kolejnych kilometrów. Odżywkę białkową możemy zmiksować razem z owocami, np. z bananem, a dzięki temu po treningu uzupełnimy zapasy glikogenu w mięśniach.

Redakcja sponsorsportu.pl

Nasi redaktorzy na sponsorsportu.pl to zespół pasjonatów zdrowego trybu życia i sportu, którzy mają głęboką wiedzę na temat zdrowia, żywienia oraz różnych dyscyplin sportowych. Każdy z naszych redaktorów posiada bogate doświadczenie w dziedzinie treningu, dietetyki lub medycyny sportowej, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?